Het ligt voor de hand dat deze column gaat over de 45e president van de VS, maar wat heb ik nog toe te voegen aan de terechte kritiek op dit narcistisch onmens? Er is inderdaad – en niet alleen in de VS – behoefte aan weldenkende, met andere rekening houdende mensen.
Nu waren van oudsher vele presidenten van de VS vrijmetselaar. Bij Trump hoef je je niet af te vragen of hij een broeder is; hij doet zelfs geen poging een broeder voor de burgers van de VS te zijn. Als ze niet bijdragen aan zijn glorie of vergroting van zijn kapitaal, laat hij ze liever stikken, al dan niet na waterboarding. Onmenselijk!
Daarom: Al grasduinend in mijn oude papieren en aantekeningen kwam ik een tekst van de – totaal vergeten – dichter Coen Poort tegen. Toentertijd (het was in de kruisrakettentijd) uitgevoerd door leerlingen van mijn toenmalige school in het kader van het Totaaltheater. Deze tekst zegt meer dan ik kan bedenken en op de verziekingen (dit is geen verschrijving) kom ik volgende maand terug:
Mensen gevraagd:
Mensen gevraagd , om de vrede te leren
Waar geweld door de eeuwen model heeft gestaan
Mensen gevraagd, die de wegen markeren
Waarop alles wat leven heeft verder kan gaan.
Mensen gevraagd, om de noodklok te luiden
En om tegen de waanzin de straat op te gaan.
Mensen gevraagd, om de tekens te duiden
Die alleen nog moedwillig zijn mis te verstaan.
Mensen gevraagd, om hun nek uit te steken
Voor een andere tijd en een nieuwe moraal.
Mensen om ijzer met handen te breken
Ook al lijkt het ondoenlijk en paradoxaal.
Mensen gevraagd, om hun stem te verheffen
Verontrust door een wapen dat niemand ontziet
Mensen die helder de waarheid beseffen
Dat wie mikt op een ander zichzelf ook beschiet
Mensen gevraagd, die in naam van de vrede
Voor behoud van de aarde en al wat daar leeft,
Wapens het liefst tot een ploeg willen smeden
Voor de oogst die aan allen weer overvloed geeft.
Mensen gevraagd, er worden mensen gevraagd
Dringend mensen gevraagd
Mensen temidden van mensen gevraagd.
………………………………..
Hier past slechts zwijgen, dit gedicht is nog immer actueel!
Broeder Adrianus